I Don't go to the Store to THINK..!

A forum to discuss the wheeled vehicle that you love.
Patsy Warnick
Posts: 4567
Joined: Fri Feb 03, 2006 12:53 am

I Don't go to the Store to THINK..!

Post by Patsy Warnick »

There use to be only a couple of grocery stores that would do this - now they're all doing this.

Prices - its 5 for $3.00 dollars or 5 for $11.00 dollars - I only want one..

Why can't the price be the individual price?

If I send my husband to the store - he'll buy all 5 of that item - help..

I don't mind once in awhile for tomato sauce, but now its everything.

I'm a great shopper - find the best deals - I don't want to pack a calculater

Obviously this gimmick is working for the stores profit.

I can't stand it - why can't the stores just post the price .59cents each etc..?

Anyone else finding this irritating? Is this group pricing going on where you live?

Patsy
User avatar
el guapo
Posts: 5054
Joined: Mon Mar 19, 2007 11:02 am

I Don't go to the Store to THINK..!

Post by el guapo »

over her they do have those but can buy single items too
"To be foolish and to recognize that one is foolish, is better than to be foolish and imagine that one is wise."
User avatar
Lon
Posts: 9476
Joined: Fri Nov 12, 2004 11:38 pm

I Don't go to the Store to THINK..!

Post by Lon »

Patsy Warnick;687269 wrote: There use to be only a couple of grocery stores that would do this - now they're all doing this.

Prices - its 5 for $3.00 dollars or 5 for $11.00 dollars - I only want one..

Why can't the price be the individual price?

If I send my husband to the store - he'll buy all 5 of that item - help..

I don't mind once in awhile for tomato sauce, but now its everything.

I'm a great shopper - find the best deals - I don't want to pack a calculater

Obviously this gimmick is working for the stores profit.

I can't stand it - why can't the stores just post the price .59cents each etc..?

Anyone else finding this irritating? Is this group pricing going on where you live?

Patsy



I agree Patsy--------I shop at Safeway and for two people, ten for ten dollars of anything is nuts. I don't want or need that much. It's great for the large family that shops in bulk, but not for a single or couple.
Patsy Warnick
Posts: 4567
Joined: Fri Feb 03, 2006 12:53 am

I Don't go to the Store to THINK..!

Post by Patsy Warnick »

Angeleyes

I can buy the one item - I shouldn't have to figure out if this particular brand is .79 cents or .59 cents. So, if I only want one - another brand is more than likely a better bargain. example Hunts verses Delmonte or the store brand.

This group/bunch pricing is not always the best deal, I find it irritating

I honestly don't want to think at the grocery store, just post the price..

Patsy

Return to “General Chit Chat”